Aktuality


2 Starší

Workshop -Sítotisk

Datum konání: 30. 1. 2015

Dne 30. 1. 2015 se uskutečnil v grafických dílnách školy workshop zaměřený na metodu sítotisku. Sítotisk je jedna z nejstarších technik, kterou lze použít k tisku na papír, karton, plasty, sklo, dřevo, ale i textil. Zájemci z řad pedagogů školy si vyzkoušeli techniku tisknutí na textilní materiál. Po úvodní přednášce o historii sítotisku a popisu technik i způsobu provedení si učitelé vytvořili na základě svých návrhů originální potisk na textilii.

Alena HlavatáMalování na vodní hladině v dílnách SŠ OGD v Lysé

Datum konání: 15. 1. 2015

Víte, co je malování na vodní hladině neboli technika EBRU? Právě tuto techniku si mohly vyzkoušet žákyně 3. ročníku interiérového designu při prezentaci Šárky Duran, která předvedla 15. 1. 2015 tureckou techniku v dílnách SŠOGD Lysá nad Labem. Studentky měly možnost malovat na speciálně upravené vodní hladině květ růže nebo tulipánu a pak výtvor z vodní hladiny tzv. sebrat a obtisknout na papír. To však byl teprve začátek! Abstraktní obrazy z vodní hladiny si zkoušely tisknout i na látku. Po zaschnutí na vodorovném podkladu zafixovaly své kreace žehlením. Vznikaly originální ornamentální útvary, které lze použít na dekorování šátků, polštářků, na zhotovení peněženek a kabelek.

Turecká technika EBRU zaujala a nadchla všechny přítomné svou kreativitou a originalitou. Žákyně se už těší, jak budou v dalších hodinách interiérové textilní tvorby techniku EBRU využívat ve svých výtvarných pracích.

Alena Hlavatá, vedoucí učitelka praktických cvičení2 Starší