Aktuality


Novější 1

Workshop - Art quilt

Datum konání: 22. 6. 2015

Dne 22. června 2015 mohly studentky 2. ročníku interiérového designu vyslechnout přednášku o historii a současné textilní tvorbě v oblasti patchworku, moderního art quiltu, vývoje techniky quiltu a ukázky quiltů. Po obědě následoval workshop na téma „Moderní povrchy“. Studentky si zkusily kurz textilní koláže z atypických materiálů. Zde ve svém návrhu použily vrstvení, nové netradiční materiály, strojové prošití koláže a následné propalování horkovzdušnou pistolí.
Z tohoto workshopu vznikly moc pěkné koláže. Nová technika nadchla svými tvůrčími možnostmi kde studentky mohly uplatnit svojí kreativitu a zručnost.

Dana Strnadová



Prague Design Week 2015

Studenti  2. ročníku oborů oděvního a interiérového designu navštívili v rámci projektu Interiérové studio 2. ročník designérské přehlídky Prague Design Week 2015. Výstavní prostory o čtyřech patrech nabídl na sedm dní pražský Kafkův dům.
Své práce zde vystavovali 74 designéři, ve čtvrtém patře se promítalo celodenní Design kino a bonusem na závěr naší páteční návštěvy byl workshop „Kouzelný šperk s Preciosou“, ve kterém jsme si mohli vyrobit libovolný šperk nebo třpytivý doplněk do interiéru, a to z různých barevně i tvarově broušených kamenů.
Odcházeli jsme plni dojmů, neboť někteří designéři nás oslovili nejen svým výtvorem či koncepcí prezentace, ale také zajímavou myšlenkou.

Idea akce Prague Design Week:
Designérská přehlídka Prague Design Week navazuje na tradici mnoha vyspělých zemí světa uspořádat pravidelně v hlavním městě přehlídku designu. Vycházíme z potřeby prezentovat kreativitu, nápady, zručnost, technologie i výtvory českých a zahraničních designérů, řemeslníků a výrobců a  uspořádáme v Praze každoročně přehlídku designu v odlišném konceptu, než na který jste v Česku zvyklí. Prague Design Week se zaměřuje na vyprávění příběhů designu a chce výsledný produkt ukázat jako proces od vzniku první myšlenky přes skici a prototypy až k hotovému výrobku.   www.praguedesignweek.cz

 Iva Rohanová, vyučující odborných předmětů



Kurz patchworku

Datum konání: 23. 5. 2015 - 24. 5. 2015

V rámci projektu Interiérové studio, vzdělávání pedagogů, jsme absolvovali základní kurz patchworku. Kurz byl víkendový.
Náplní kurzu byly vybrané techniky patchworku. Výuka probíhala v šesti blocích, které na sebe navazovaly. Další důležitou stránkou byl výběr vhodných materiálů našich i zahraničních. Kurz byl pro nás velkým přínosem, jak poznat nové techniky, které se dají uplatnit v interiéru.

Eva Vokálová 



Co vše potiskneme...

14. května jsme si jeli prohlédnout výstaviště v Letňanech a tentokrát nás zajímalo, co vše a jak lze vytisknout, potisknout, polepit...
Veletrh Reklama, Polygraf 2015 byl nabitý tiskovou technikou, reklamními prostředky, ale i informacemi o trendech a využití nových materiálů v architektuře a designu. Zcela netradiční bylo využití barevných folií na tzv. wrapping (polep) nábytku a stěn, v podání mistra svého oboru R. Potmanna u společnosti Spandex. Samozřejmě, že jsme si prohlédli i polepená auta a motocykly. 
Spojení výkresu a reálného modelu pak v sobě spojují 3D tiskárny. 3D tisk přímo modeluje navrhované součástky či různé konstrukce v 3D programech a podle vystavovatelů je jejich budoucnost spojená zejména s designem kuchyní a koupelen. 
Někteří si vyzkoušeli i práci s Wacom tablety, které usnadňují práci s počítačovou grafikou a vytvářejí téměř reálné prostředí malířského plátna. Zjistili jsme, jak blízko k sobě má grafika a design v propagaci.
Někteří žáci využili veletrhu a domluvili si letní brigádu a třeba i své budoucí zaměstnání, kdo ví. 

Ing. Eva Nováková

 



Italská inspirace

Datum konání: 16. 4. 2015 - 19. 4. 2015

Poslední zahraniční výjezd v rámci projektu Interiérové studio proběhl v termínech 16. až 19. dubna 2015. Tentokrát studenti oboru bytový design navštívili Milano v Itálii.
Po odjezdu z Lysé nad Labem v pozdních večerních hodinách nás ráno uvítalo Milano a městský park Parco Sempione. Procházkou parkem jsme se přesunuli k hradu Castello Sforzesco, kde nás čekala prohlídka tamní galerie. Odtud jsme pokračovali kulturní čtvrtí Brera se spoustou designových obchůdků až ke galerii Pinacoteca di Brera. Zde jsme mohli obdivovat díla pozdně gotických a renesančních italských malířů. V procházce městem jsme pokračovali až k divadlu Teatro alla Scala. Honosné divadelní interiéry doprovázené výstavou historie divadla byly zajímavým zpestřením. Průchodem přes obchodní pasáž Galleria Vittorio Emanuelle II, první pasáží na pevninské Evropě, jsme dorazili ke gotické katedrále Narození Panny Marie, známé jako Duomo. V závěru dne jsme se přesunuli na hotel, abychom zde načerpali energii do dalšího dne.
Druhý den ráno jsme s nadšením odjeli na veletrh Salone del Mobile. Samotný veletrh překonal naše očekávání jak svou náplní, tak i velikostí. Nespočet hal nebylo možné prohlédnout. Našli se však i tací, kteří tento nelehký úkol zvládli. Obdivovat jsme se mohli mladým začínajícím i světoznámým designerům, spolupracujícím s takovými značkami, jako je Vitra, Kartell nebo česká Precioza Lighting. Když jsme opouštěli areál veletrhu, vezli jsme si s sebou spoustu inspirace a zajímavých nápadů jak pro design nábytku a doplňků, tak i pro celkové návrhy interiéru.

 Ing. arch. Eva Lörinc Vokálová, vyučující odborných předmětů



Praha - veletrh For furniture

Datum konání: 19. 3. 2015

Všechny ročníky oboru Interiérový design navštívily největší tuzemský veletrh pro bydlení a zahrady. Součástí výstavy byl i ojedinělý projekt - veletrh interiérového designu Design Shaker, mladý projekt, jehož cílem je rozvířit stojaté vody designu. Žáci měli možnost seznámit se s jednotlivými designéry i osobně, navázali i kontakty s vydavateli časopisů zabývajících se touto tematikou.
Současně se seznámili se současnými trendy v interiérovém designu na speciální expozici SCÉNA: Inspirace & Trendy 2015. 
Den byl opravdu krátký, nebylo možné stihnout prohlédnout si všechny expozice. Snad si ale inspiraci pro svoji další tvůrčí práci odnesl každý.

Ing. Eva Nováková



Vídeň historická i moderní

Datum konání: 13. 3. 2015 - 14. 3. 2015

Ve dnech 13. – 14. března 2015 se uskutečnil druhý zahraniční výjezd v rámci projektu Interiérové studio. Studenti interiérového designu všech ročníků v doprovodu pedagogů navštívili tentokrát rakouskou metropoli Vídeň, která v těchto dnech otevřela brány velkolepého veletrhu Wohnen + Interieur.
Naše první zážitky jsou však spojeny s vídeňskou historií. Vstoupili jsme do letní rezidence rakouských císařů, do zámku Schönbrunn, a dopřáli si Imperial Tour, jednu z prohlídkových tras s výkladem. Procházka zámeckým parkem, který se teprve začíná probouzet do nového jara, vzbudila přání někdy se vrátit a zhlédnout rozsáhlé zahrady v plném květu.
Ve vzrušujícím kontrastu s barokním zastavením, ale inspirativní a zároveň provokující, byla návštěva Muzea moderního umění – MUMOK (v  tzv. Muzejní čtvrti, MuseumsQuartier), které se zaměřuje na pop art, fotorealismus a avantgardní přístupy vůbec, např. vídeňský akcionismus.  Nové zážitky určitě inspirovaly a k tématu moderní umění přinesly řadu otázek, na něž budou hledat odpovědi žáci a pedagogové – výtvarníci i v našich lyských ateliérech.
Jste-li ve Vídni, nemůžete opominout architektonické skvosty historického centra, které bylo zapsáno v roce 2001 na Seznam světového dědictví UNESCO: císařskou rezidenci Hofburg, kostel sv. Petra, Graben, katedrálu Stephansdom, Operu, Parlament, budovu radnice. Ve večerních hodinách jsme se ubytovali v hotelu Hernals a den zakončili chutnou večeří.
Druhý den jsme si prohlédli exteriéry nevšedního obytného domu Hundertwasserhaus, který láká svou výstředností návštěvníky Vídně již od roku 1985. Je dílem rakouského umělce Friedricha Hundertwassera a architekta Josepha Krawiny, kteří chtěli narušit podle jejich názoru šeď bezduché moderní architektury. Do interiéru i exteriéru stavby vtiskli všechny prvky svého inovativního umění – pestrobarevné plochy, nerovné linie či chaotické rozmístění detailů. Nejvýraznějším atributem stavby je však život – a to doslova.
Hlavním bodem sobotního programu byla návštěva veletrhu Wohnen + Interieur, který představil poslední novinky interiérového designu a přinesl nekonečné inspirace pro pojetí a uspořádání moderního bydlení. V jednotlivých pavilonech jsme si prohlédli elegantní kuchyně v nejrůznějším materiálovém provedení, sedací nábytek, postele pro dokonalý odpočinek, sofistikovaná pojetí koupelen či naopak vznešené koupelnové retro, nechyběly zimní zahrady, zahradní nábytek v relaxačních zákoutích, osvětlovací tělesa pro interiéry i exteriéry, bytové doplňky…Fotoaparáty překotně zaznamenávaly to, co bychom neradi zapomněli, a katalogy či prospekty postupně zatížily naše příruční zavazadla.
S Vídní jsme se rozloučili opravdu důstojně: Dunajská věž (Donauturm), vysoká 252 metry, nám poskytla nádherné rozhledy na celou metropoli.
Plni zážitků a inspirace jsme odjížděli k našim domovům s tím, že se určitě do Vídně někdy vrátíme.

 Auf Wiedersehen!

 PhDr. Vlasta Kočová,



Kurz tkaní v MGM

Datum konání: 2. 3. 2015 - 6. 3. 2015

V období, kdy žáci využívali volných dnů jarních prázdnin k čerpání dalších sil do studia, šest členek pedagogického sboru získávalo nové zkušenosti s výrobou dekoračních textilií. Pět dní intenzivní práce na klasických tkacích stavech přineslo i výsledky v podobě originálních kousků, které nám pochválil i sám ředitel Moravské gobelínové manufaktury ve Valašském Meziříčí Jan T. Strýček.
První den nás seznámil s prostředím, technologií, historií i vývojem kobercové, gobelínové a tkací dílny. Měly jsme možnost obdivovat zručné ruce restaurátorek, nádherné gobelíny, nástěnné i podlahové dekorace podle návrhů známých výtvarníků a grafiků. 
Po seznámení se základními postupy, způsobem přípravy stavů, technik provazování osnovních a útkových nití, vázání tureckých a arabských uzlů, každá z účastnic získala své pracovní místo.  Podle vlastního uvážení, pod dohledem zručných a velmi trpělivých pracovnic manufaktury, jsme pak krok za krokem začaly vytvářet tkané oboustranné koberečky a gobelínové obrázky. Každý den od rána do večera.
V pátek proběhlo závěrečné snímání výtvorů ze stavů a ukázka ukončovacích prací, uzlování, zakládání a napařování. Pan ředitel pak naše práce kladně zhodnotil jak po stránce estetické tak technologické a nám nezbývalo než se rozloučit. Odvážíme si každá svůj "kobereček", ale hlavně spoustu informací  a podnětů, které budou potřeba při výuce našich žáků oboru Design interiéru a bytových doplňků. A také poznatek, že zvládnout dokonale své řemeslo je opravdu veliká dřina a spousta let intenzivního zdokonalování. Děkujeme tak projektu EU, který nám v rámci svých aktivit tuto možnost dal a také trpělivosti a zručnosti paní Květy a Lenky, které se o nás celý týden staraly.

Ing. Eva Nováková



Poznali jsme Poznaň

Datum konání: 18. 2. 2015 - 19. 2. 2015

Díky novému projektu Interiérové studio jsme 18. - 19. 2. 2015 absolvovali první ze tří zahraničních výjezdů, které nás do konce školního roku čekají. Spolu se studenty interiérového designu jsme se vydali k našim severním sousedům, abychom v Poznani, pátém největším polském městě, vstřebávali informace o lokalitě, její historii, ale i novinky z oblasti designu na veletrhu Home Decor, který se zde právě konal.
A jak to vše probíhalo? Ve středu v brzkých ranních hodinách jsme se sešli u vlakového nádraží v Lysé nad Labem, kde čekal pohodlný autobus, který nás dopravil až do cíle. Abychom lépe poznali historii Polska a města Poznaně, navštívili jsme interaktivní expozici v moderním muzeu Brama Poznania, která se tyčí nad kanálem Ulgi. Pokračovali jsme na ostrov Tumski a prohlédli si nejstarší polskou katedrálu sv. Petra a Pavla. V centru města jsme nemohli vynechat hlavní náměstí Stary Rynek s renesanční radnicí, barokním farním kostelem sv. Stanislava a dalšími památkami a přesunuli jsme se k budově pivovaru Stary Browar, který byl zrekonstruován a přestavěn na nákupní centrum. Zde jsme si mohli volný program zpestřit prohlídkou obchůdků, nákupem, nebo posezením ve voňavých kavárnách. Završením dlouhého dne bylo ubytování v příjemném hotelu s připravenou večeří. 
Druhý den po snídani, dostatečně odpočatí a plní energie a nadšení, jsme navštívili veletrh Home Decor, který přináší novinky v oblasti designu nábytku, dekorací do interiéru a rovněž v oblasti použitých materiálů. Jednotlivé stánky nás zaujaly svou důkladnou a čistou úpravou. Proto ani naše fotoaparáty nezahálely a dokumentovaly, co se dalo. Obtěžkáni rozličnými katalogy, letáky a vizitkami, usedali jsme do autobusu a vraceli se zpět domů, příjemně unaveni, zato však plni nápadů a inovativních koncepcí pro vlastní řešení interiérů.
Těšíme se na další inspirativní exkurze.

 Renáta Pušová, DiS.,vyučující odborných předmětů



Kurz čalounění

Díky projektu Interiérové studio mohlo pět odborných pedagogů načerpat nové zkušenosti v oboru čalounictví, které následně využijí v rámci výuky pro studenty textilního výtvarnictví. První část kurzu, který je plánován jako dva třídenní semináře, proběhla v prvním únorovém týdnu. Naše cesta do SOŠ Litvínov – Hamr byla obohacena zajímavým pohledem z oken autobusu na nadčasové až mimozemské scenerie mosteckého Unipetrolu. Ohromující velikost komínů v kombinaci s osvětlenými budovami, které budily dojem vesmírné lodi, komín šlehající plameny a rozsáhlost celého komplexu v nás vzbuzovaly pocit, že jsme na jiné planetě.
První den kurzu na Střední odborné škole v Litvínově nás přivítala mistrová oboru čalouník - paní Monika Krajčíková. Byla neděle, škola zela prázdnotou a velké prostory učebny pro studenty oboru čalouník byly celé jen pro nás pět „školaček“. Učily jsme se základům ručního šití čalounickou jehlou, čalounily knoflíky, řezaly PUR pěnu a sbíraly informace o základním materiálovém vybavení a nástrojích potřebných pro tento obor.
Druhý den jsme si prošly celý postup výroby čalouněného sedáku na židli s pevnou dřevěnou podložkou a zůstalo za námi pět očalouněných sedáků. Třetí den kurzu jsme vyráběly rovněž sedák, ale jinou technikou. Pomocí napínáků jsme vytahovaly popruhy na dřevěný rám, připevňovaly je pneumatickou sponkovací pistolí, lepily PUR pěnu, vyměřovaly a stříhaly potahovou látku, vypínaly, přibíjely, začišťovaly a výsledkem celodenní práce byl hotový výrobek. Práce to byla náročná, ale krásná. Nejlepší na celém kurzu byla naše vyučující mistrová, která je ohromný profesionál, člověk s vřelou duší a nesmírnou trpělivostí. Práce pod jejím vedením byla pro nás příjemnou zkušeností a za všechny své kolegyně mohu říct, že nám bylo ctí pod jejím vedením pracovat. Vrátily jsme se plny dojmů, informací a představ o tom, jak svou novou zkušenost zúročit ve výuce studentů oboru textilní výtvarnictví. Čeká nás druhá, závěrečná část kurzu, která proběhne na konci února, a jistě bude ještě zajímavější, neboť základy jsme podle paní mistrové zvládly na jedničku.

Iva Rohanová



Novější 1